Websitenizi Müşteri Alışveriş Davranışlarına Göre Nasıl Düzenlemelisiniz? - Evrino Yazılım Teknolojileri
Müşteri Destek Hattı - 0850 303 37 34
Mesai Saatlerimiz Hafta içi 09 : 00 - 21 : 00 Arasındadır.
Blog 3

Websitenizi Müşteri Alışveriş Davranışlarına Göre Nasıl Düzenlemelisiniz?

Gün Geçtikce Gelişen E-Ticaret Platformu Gücünü Dünyanın Her Tarafında Göstermeye Devam Ediyor. İşletmenizin Kapılarını Dünya’ya Açmakla Birlikte Marka Değerinizi Yükseltip Kurumsal Yüzünüzü Oluşturuyor. Peki İşletmeniz İçin En Önemli Olan Müşteri Kitlenizin Websitenizden Beklentileri Nelerdir?

 

Araştırmalara Göre Online Alışveriş Yapan Müşteriler Sadece Güvendikleri Ve Güvenebilecekleri Markalar İle Alışveriş Yapmaktadır. Dolayısıyla Websitenizde İşletmenizin Fiziksel Lokasyonu İle Birlikte Tüm İletişim Bilgileri Yer Almalı Ve Aynı Zamanda Müşterinin Size Kolaylıkla Ulaşabileceğinden Emin Olmalısınız. Böylelikle Müşteri Karşılaşabileceği Herhangi Bir Potansiyel Sorunda Size Kolaylıkla Ulaşabileceğini Anlar Ve Aranızdaki Güven Yükselir.

Blog 3

 

Landing Page Nedir Ve Nasıl Hazırlanmalı? 

Türkçede Varış Sayfası Anlamına Gelen Landing Page, Müşterinizin Websitenizdeki İlk Göreceği Sayfasıdır. Bu Sayfanın Doğru Bir Şekilde Düzenlenmesi Müşterilerinizin Websitenizde Daha Yüksek Oranda Etkileşim Gerçekleştirmesini Sağlar Ve Böylelikle Alışveriş Tamamlanma Oranı Yükselir. İşletmenizin Varış Sayfasında, Müşteri Sunduğunuz Ürün Ve Hizmetler Hakkında Yeterince Bilgi Edinebilmelidir. Hiçbir Müşteri Fazla Zaman Harcamak İstemez, Dolayısıyla Kısa Bir Süre İçerisinde Yeterince Bilgi Aktarabilmek Varış Sayfası İçin En Önemli Kurallardan Biridir.

 

Etkileşim Butonları Nedir Ve Nasıl Düzenlenmeli? 

Websitenizin Farklı Yerlerinde (Varış Sayfasında Olması Tavsiye Edilir) Yer Alan Müşterinin Etkileşimde Bulmasını Sağlayan Aksiyon Butonlarıdır. Bunlardan Örnek Vermek Gerekir İse “Sizinle İletişime Geçelim” Veya “Hemen Ürünleri İncele” Gibi Teşvik İçeren Butonlar İle Müşteriyi Ziyaret Etmesini İstediğiniz Sayfaya Yönlendirebilir Yada Gerçekleştirmesini İstediğiniz İşlemi Gerçekleştirebilirsiniz. Bu Butonların Aktif Şekilde Kullanılması Amacı İle Müşterinizin Websitenizi Ziyaret Ettiğinde Fazla Zaman Harcamadan Kısa Bir Süre İçerisinde Bulabileceği Yerlerde Yer Alması Çok Önemlidir.

 

Canlı Destek Sistemin Faydaları 

Tüm Yazılımlarımızda Yer Alan Canlı Destek Sistemi Müşterinizin Ziyaret Ediceği Her Hangi Bir Sayfada Önüne Çıkar Ve Müşteriniz Websitenizi Terk Etmeden Sizden Canlı Olarak Destek Alabilmesini Ve Ayrıca Sorularını Cevaplayabileceğiniz Bir Platform Sağlar. Bu Entegrasyon İle Müşteri Hizmet Kaliteniz İle Beraber Satış Oranlarınız Yükseliş Göstermeye Başlar.

 

Sizde Mağazanızı E-Ticaret Platformuna Taşımak İstermisiniz?

E-Ticaret Demolarımıza Göz Atın!

Buraya Tıklayın!

 

 

Evrino Yazılım Teknolojileri

 

 

 

 

Önceki Yazı Önceki Yazı
Sonraki Yazı Sonraki Yazı